jZ5zOahzis_big.jpeg logo lhois.jpeg logo nck - Kopia.jpeg Tygodnik Ziemi Opolskiej - Patronat Medialny.jpeg

NIEZŁE ZIÓŁKA - WERNISAŻ

Niezłe Ziółka logotyp.jpeg

Uroczystym wernisażem wystawy poprojektowej zakończyliśmy projekt „Niezłe Ziółka”. Warsztaty edukacyjno – artystyczne  zgromadziły 85 uczestników podzielonych na 3 grupy wiekowe.  W Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się 34 godziny zajęć  podzielonych na trzy bloki tematyczne. Jedna z grup wyjechała też do Gospodarstwa Agroturystycznego w Dylakach. We wszystkich grupach wiekowych uczestnicy dobrze się bawili i wiele nauczyli. Dorośli z wielką ciekawością odkryli tajniki nowej dla siebie techniki graficznej jaką jest batik projektując wzór na „Sukienkę dla Matki Natury”, sporo się dowiedzieli o kulinarnych, zdrowotnych i kosmetycznych walorach ziół. Wiedzę tę mogli - od razu, na miejscu - zastosować w praktyce, przygotowując zdrowe napoje i sałatki oraz maseczki i toniki kosmetyczne. Przedszkolaki z radością zgłębiały tajemnice przyrody poszukując na łące, w polu i na obrzeżu lasu ziół, których egzemplarze najpierw oglądali w naturze,  a później na obrazkach, słuchając przy tym krótkich gawęd o tych roślinkach. Posiały własne ziółka, które pięknie wyrosły, zrobiły aromatyczną sól ziołową i pachnącą oliwę. Na koniec namalowały piękne „Portrety ziół”. Grupa dzieci szkolnych podczas wycieczki do gospodarstwa „Uroczysko” mogła zapoznać się różnorodnymi roślinami zielnymi – tak dziko rosnącymi jak i uprawnymi – by następnie delektować się nimi w postaci herbatek, sałatek, ziołowego masła i twarożku na miejscu przyrządzonego ze świeżych produktów. Najbardziej radosne były zajęcia pod nazwą „Cuda – wianki”, podczas których – słuchając ciekawych opowieści na temat zwyczajów i wierzeń związanych z ziołami upleciono wianki z roślin polnych. Każda praca została sfotografowana.

W trakcie warsztatów uczestnicy ze wszystkich grup raczyli się zdrowymi przekąskami, pili soki i herbatki ziołowe.

Na kończący projekt uroczysty wernisaż złożyły się  oglądanie prezentacji pt. ”W zgodzie z naturą” oraz rozmowy o ziołach i ich właściwościach utrwalające zdobyte wiadomości . Wszyscy z zaciekawieniem oglądali wystawę.  

Celem tych zajęć było przekazanie wiedzy na temat ziół i roślin leczniczych oraz  stosowania ich w zdrowym żywieniu,  uświadomienie jak wielki wpływ na zdrowie , życie i kondycję człowieka ma stan środowiska, w którym żyjemy. Działając różnymi metodami z wykorzystaniem nowoczesnych   technik w sposób atrakcyjny przekazywaliśmy  wiedzę na temat ochrony środowiska, naturalnych zasobów najbliższego otoczenia i metod zmniejszenia ujemnego  oddziaływania człowieka na przyrodę.

W efekcie działań projektowych wśród uczestników wzrosła  wiedza o zdrowym żywieniu, zasobach naturalnych okolicy i potrzebie ich ochrony. Dowiedzieli się oni  jak prostymi sposobami mogą zmniejszyć  negatywne wpływy na środowisko, podejmując przy tym działania korzystne dla siebie samych.

Wystawę prac  i fotografii dokumentujących projekt można oglądać w GOK do połowy lipca.

Partnerzy projektu: Tygodnik Ziemi Opolskiej, Radio Doxa.

PPTw-zgodzie-z-natura-niezle-ziolka-2.ppt

1-IMG_1921.jpeg
1-IMG_1922.jpeg
1-IMG_1924.jpeg
1-IMG_1931.jpeg
1-IMG_1933.jpeg
1-IMG_1944.jpeg
1-IMG_1947.jpeg
1-IMG_1949.jpeg
1-IMG_1950.jpeg
1-IMG_1952.jpeg
1-IMG_1955.jpeg
1-IMG_1957.jpeg
1-IMG_1963.jpeg
1-IMG_1967.jpeg
 

Newsletter
Kalendarz