jZ5zOahzis_big.jpeg logo lhois.jpeg logo nck - Kopia.jpeg Tygodnik Ziemi Opolskiej - Patronat Medialny.jpeg

"Na imieninach u Marcina"

ue-flaga.jpeg leader-logo.jpeg kraina-logo.jpeg prow-logo.jpeg

formulka.jpeg

"Na Imieninach u Marcina" - impreza promocyjno –integracyjna dofinansowana z funduszy UE za pośrednictwem LGD Kraina Św. Anny w ramach Działania 4.1/413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju PROW 2007-2013 dla małych projektów". GOK wraz z partnerami organizując ją stworzył warunki realizacji celów LSR: "Rozwinięta Turystyka i Rekreacja w Krainie Św. Anny" oraz "Aktywne zintegrowane, edukujące się społeczeństwo informacyjne". Wydarzenie przyczyniło się do ożywienia zanikającej tradycji związanej ze Św. Marcinem.
W świąteczne popołudnie 11 listopada 2013 roku na placu przed OSP w Tarnowie Opolskim zgromadziło się wielu mieszkańców. Marcinkowe święto rozpoczęło się popisami artystycznymi tarnowskich przedszkolaków i uczniów podstawówki. Następne wspólne śpiewanie zainicjował zespól PG z Tarnowa Opolskiego - Śpiewograje. W tym czasie komisja oceniała prace złożone na Konkurs "Światełko Świętego Marcina", osoby wyróżnione otrzymały nagrody rzeczowe. Żadne imieniny nie mogą się obyć bez obecności solenizanta. Zgodnie z zapowiedzią, poproszono obecnych na imprezie Marcinów o wystąpienie. Znalazło się 13 odważnych panów, którym wszyscy zgromadzeni na placu zaśpiewali tradycyjne "Sto lat". Organizatorzy przygotowali drobne upominki, które zostały wręczone wraz z gratulacjami. Później uformował się tradycyjny pochód, na czele ze Świętym Marcinem na koniu. Pochodnie i lampiony niesione przez uczestników przemarszu dosłownie i w przenośni dodawały blasku. Po przejściu wyznaczonej trasy najmłodsi zostali – zgodnie ze zwyczajem – obdarowani rogalami. Ale to nie koniec "rogalowego szaleństwa"! W pomieszczeniach remizy Gminny Ośrodek Kultury wraz z osobami wspierającymi przygotował dla dzieci stanowiska warsztatowe. Malowano wylewki – wśród przygotowanych wzorów najwięcej było podkówek "na szczęście"- zdobiono "marcińskie" gęsi i zdobiono lukrem, czekoladą oraz pyszną słodką posypką świeżo upieczone w przenośnym piecu rogaliki! Obok stoisk warsztatowych Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz grupa wolontaryjna z tarnowskiego gimnazjum zorganizowały swoje stoiska informacyjne. Wszak Święty Marcin to opiekun wszystkich ubogich i pokrzywdzonych oraz patron tych, którzy pomagają innym w potrzebie. Można zatem było się dowiedzieć, gdzie w trudnych chwilach szukać pomocy jak ją uzyskać, ale też zachęcano do pracy charytatywnej i wolontariatu.
Atrakcją wieczoru był popis tancerzy ognia z grupa AzisLight Fireshow,. Zapierający dech w piersiach spektakl był rzęsiście oklaskiwany. Tegoroczne Imieniny u Marcina zakończył pokaz laserowy – muzyki i światła.
Organizując ‘Imieniny u Marcina” umożliwiliśmy mieszkańcom ciekawe, kulturalne i pożyteczne spędzenie czasu wolnego, przyczyniając się do ożywienia lokalnych tradycji, wzbogacając ich wiedzę o regionie i miejscowych obyczajach.

 

"Na imieninach u Marcina"


 

 


marcinki-2013.jpeg

Newsletter
Kalendarz