"ALE KINO!', PODSUMOWANIE PROJEKTU
Zakończyliśmy projekt „Ale kino!” dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”. Działania projektowe odbyły się w trzech cyklach – z podziałem na grupy wiekowe.
Najmłodsi po obejrzeniu różnorodnych filmów animowanych z wielkim zapałem i talentem wykonali scenografię i postacie do filmu o najrzadszym polskim motylu– NIEPYLAKU APOLLO. Oprócz wiedzy o cyklu rozwojowym tego pięknego mieszkańca górskich łąk zgłębili tajniki tworzenia animacji techniką poklatkową i czynnie uczestniczyli w przygotowaniu krótkiego filmiku. Film o motylku został zmontowany z wykorzystaniem dziecięcych prac przez panią Monikę, która prowadziła zajęcia. Dzieci zobaczyły efekt wspólnej twórczości i więzły udział w konkursie „Jaka to bajka”.
W grupie młodzieżowej uczestnicy dowiedzieli się o dawnych i współczesnych technikach nagrywania i montowania filmów, poznali możliwości wykorzystania do tego celu darmowych programów. Otrzymali od prowadzącej wytyczne i wskazówki pomocne przy wykonaniu zadania własnego polegającego na nagraniu krótkiego vloga (indywidualnie lub w małych grupach). Przygotowane przez siebie materiały zmontowali na kolejnych warsztatach. Uzyskali informacje o przepisach regulujących zasady publikacji w sieci, kwestię praw autorskich czy ochronę wizerunku. Zebrany materiał nagraniowy został zawarty w filmiku
Najstarsi uczestnicy wyruszyli na jednodniową wycieczkę do Łodzi. W bogatym programie pobytu w tym najbardziej filmowym spośród polskich miast znalazła się wizyta w Wytwórni Filmów Oświatowych. Na jej terenie odbyły się warsztaty i projekcja filmowa. W Muzeum Kinematografii miłośnicy polskiego filmu mogli zobaczyli ciekawe prace sławnych polskich reżyserów powstałe w czasie, gdy byli oni jeszcze studentami łódzkiej filmówki. Na Łódzkim Szlaku Filmowym odwiedzili z przewodnikiem miejsca, gdzie kręcono sceny wielu polskich filmów (np. „Ziemię Obiecaną” Andrzeja Wajdy) , albo miejskie i parkowe ujęcia na potrzeby polskich seriali (np. „Komisarza Aleksa”). Wędrówkę filmowym szlakiem zakończyli na ulicy Piotrkowskiej, gdzie znajduje się największa w kraju Aleję Gwiazd (z nazwiskami aktorów, scenarzystów, reżyserów i operatorów największych produkcji filmowych). Z przebiegu wycieczki powstał reportaż filmowy.
Działania zakończyły się seansem, podczas którego można było obejrzeć filmowe efekty projektu, a także wystawą zdjęć dokumentujących wydarzenia.
Obszerna relacja z poszczególnych działań projektowych na www.gok.tarnowopolski.pl
Linki do nagrań :
„Niepylak Apollo”
https://www.youtube.com/
„Moje miejsce na ziemi”
https://www.youtube.com/watch?
Reportaż z przebiegu wycieczki
Patronat medialny: Radio DOXA, Tarnów Opolski News, Tygodnik Ziemi Opolskiej