Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

ŚWIĘTO TARNINY 2015r.

III Święto Tarniny już za nami, podczas dwóch dni imprezy  nie zabrakło niepowtarzających się atracji.

Otwarciu tego wydarzenia towarzyszyła jedyna w swoim rodzaju parada, podczas której uczestnicy przezentując oryginalne przebrania i hasła jednocześnie brali udział w konkursie "Najciekawsza prezentacja Tarninowej Parady".

Regulamin tego konkursu przewidywał nagrody w dwóch kategoriach.

Tym samym Jury po obejrzeniu tarninowego korowodu postanowiło przyznać nagrody w kategorii: "najciekawsza prezentacja":

I miejsce - Miedziańskie Bzykacze,

II miejsce - Publiczne Gimnazjum w Tarnowie Op.,

III miejsce - Przedszkole Przywory, Przedszkole Tarnów Op., Przedszkole Kosorowice.

A w kategorii: "najoryginalniejsze hasło" nagrody otrzymali:

I miejsce - Kosorowiczanki,

II miejsce - Klub Seniora,

III miejsce - formacja taneczna Element

Brak opisu obrazka

Po dotarciu korowodu na miejsce festynu i krótkiej prezentacji rywalizujących grup, scenę pod namiotem opanowali członkowie Akademii Sztuki Walki Tarnów Opolski - Zdzieszowice, którzy zainteresowali publiczność pokazem karate kyokushin.

Nie mniejszym zainteresowaniem publiki cieszył się "Taneczny zawrót głowy", każda z choreografii przygotowana przez Monikę Hulbój, Panią Danutę Kampa, Karolinę Kawalec czy Radomira Bachara kończyła się gromkimi brawami.

Tym czasem z kuchni budynku filii GOK w Kosorowicach unosiły się kuszące  zapachy -  to uczestnicy konkursu "Tarninowe Specjały" dopieszczali wsoje potrawy by zaprezentować je Jury oraz częstować uczestników festynu. Reprezentanci sołectw popisali się fantazyjnymi wariacjami na temat tarniny, co przyspożyło sporo problemów Jury w kwestii oceny dań. ;)

Po burzliwyc obradach Jury postanowiło przyznać pierwszą nagrodę sołectwu Miedziana, drugą nagrodę grupie z Przywór i Kosorowice, trzecie miejsce przyznane zostało sołectwu Tarnów Op., z kolei wyróżniono też Kąty Opolskie, Raszową, Walidrogi i Nakło.

Kolejnym punktem programu przygotowanym przez Dyrektor Ewę Loster był koncert reggae grupy Rootzmans. Zespół ten zyskał popularność już na precastingu Must Be The Music, nie zwalniając tempa dostaliś się do finału co pozwoliło im zaistnieć na nie jednej scenie.

Pełen wrażeń dzień zakoczyła zabawa taneczna z zespołem Klawo.

Dzień drugi zaczęliśmy z nie mniejszym impetem. Nasz niezastąpiony konferansjer Mariusz Studzienny już na wstępie rozruszał publiczność zachęcając ich, by gromkimi brawami przywitali pierwszą gwiazdę - Marcina Dańca. Pan Marcin, po swoim występie dostąpił zaszytu odsłonięcia swojej (a zarazem pierwszej) gwiazdy w Kosorowickiej Alei Gwiazd.

Po krótkiej przerwie spowodowanej otwarciem alei, na scenie pojawił się kolejny artysta, pan Damian Holecki, który swoim repertuarem wręcz hipnotyzował słuchaczy. Melodyjny głos i znane hity umilały nam wszystkim słoneczne i upalne popołudnie.

Chwilę przed gwiazdą wieczoru na scenie miał miejsce jedyny w swoim rodzaju pokaz mody - mody inspirowanej śląskimi motywami ludowymi. Kolekcja powstała podczas zajęć warsztatowych organizowanych przez GOK w ramach projektu PRO-moda. Warsztaty dotyczyły projektowania ubioru, malowania drewnianej biżuterii w Opolskie motywy kwiatowe oraz szycia biżuterii sutasz, młodzież i dorośli zgłebili się też w tajniki kroju, szycia i haftu wstążeczkowego. Et voilà! Pod okiem pani Ireny powstała seria strojów codziennych, wieczorowych a nawet komplet ślubny na który składała się biała suknia i męski frak. 

Brawa ucichły jedynie na chwilę by rozbrzmieć jeszcze głosniej na powitanie gwiazdy wieczoru: Kabaretu Młodych Panów. Swoją wizytę rozpoczęli od prezentacji skeczy by później w ślad za Marcinem Dańcem odsłonić swoją gwiazdę w Kosorowickiej Alei Gwiazd. Również sporo czasu poświęcili swoim fanom rozdawając autografy i robiąc sobie z nimi pamiatkowe fotki.

Imprezę zakończyła udana zabawa taneczna z zespołem Synteza.

A my razem z koleżankami z filii GOK, przez cały dzień, prowadziłyśmy tarninowe warsztaty.

Alicja i Gabriela zgłebiły tajniki makramowych bransoletek, dzięki czemu nasi goście, pod ich czujnym okiem  i według rzeczowych instrukcji, mogli sami wykonać ze sznurków i perłowych koralików...tarninową biżuterię! Okazała się ona niewątpliwym hitem festynu.

Basia przygotowała niezliczoną ilość gipsowych wylewek, które nie tylko najmłodsi z przyjemnością zdobili. Z kolei Lidia i Małgosia pomagały maluchom wykonać z kolorowego papieru tarninowe odznaki i ozdoby na głowę. Kasia (bardzo dobrze znana przez dzieci z malowania buziek) dzięki swoim farbom do twarzy i ciała malowała owoce i kwiaty naszej herbowej rośliny na buziach i rękach - tarninowe tatuaże - tego jeszcze nie było!!!

Brak opisu obrazka

Zapraszamy do galerii zdjęć [klik].

 

Brak opisu obrazka

Sponsor "Święta Tarniny: www.gaz-system.pl

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. W chwili obecnej spółka rozpoczyna realizację strategicznego gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Zdzieszowice–Wrocław o długości ok. 130 km i średnicy 1000 mm, na terenie woj. dolnośląskiego i opolskiego.

Efektem projektowanej inwestycji będzie zwiększenie bezpieczeństwa i niezawodności przesyłu gazu ziemnego w rejonie Opolszczyzny oraz Górnego i Dolnego Śląska. Gminy, na terenie których zlokalizowany będzie gazociąg, uzyskają dodatkowe wpływy finansowe w postaci odprowadzanego corocznie przez inwestora podatku od nieruchomości w wysokości 2%  wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie danej gminy. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu gminy, którą można przeznaczyć na potrzeby mieszkańców i społeczności lokalnych.

Ponadto gazociąg relacji Zdzieszowice-Wrocław będzie stanowić ważny element Korytarza Gazowego Północ-Południe. Komisja Europejska w październiku 2013 roku przyznała inwestycji  status „Projektu o znaczeniu wspólnotowym” („Project of Common Interest”). Więcej informacji o znaczeniu statusu PCI dla rozwoju infrastruktury przesyłu gazu znajduje się zakładce oraz w broszurze poświęconej projektom PCI zamieszczonych na stronie internetowej GAZ-SYSTEM S.A. (http://www.gaz-system.pl/nasze-inwestycje/krajowy-system-przesylowy/zdzieszowice-wroclaw/

Inwestycje GAZ-SYSTEM S.A. są prowadzone z zastosowaniem nowoczesnych technologii i systemów zabezpieczeń oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego i praw wszystkich interesariuszy.