Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

KULTURA LOKALNA - AKTYWACJA, OPIS PROJEKTÓW

Brak opisu obrazka

Rozpoczynamy drugi etap projektu Kultura lokalna - aktywacja! dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2016. 

Projekty będą realizowane na terenie Gminy Tarnów Opolski od sierpnia do listopada br., wszystkie działania są bezpłatne i mogą w nich wziąć udział tylko mieszkańcy gminy. 

Projekty wybrane do realizacji:

"Fotografia łączy pokolenia”  Janusza Borowiaka z Kątów Opolskich - pomysł polega na zgromadzeniu fotografii rodzin i przyjaciół z dawnych i współczesnych lat. Twórcy projektu zakładają udokumentowanie ważnych i ciekawych dla miejscowej ludności wydarzeń i obiektów, odkryciu indywidualnych historii.  Przygotowana zostanie wystawa najciekawszych zdjęć.  Opatrzone komentarzem i wstępem staną się materiałem do stworzenia katalogu.

„Dawny chleb biednych Ślązaków  na przednówku – dziś dla świadomych i nowoczesnych”  Józefa Kantowa z Przywór - spotkania z dawnymi potrawami wiejskiej kuchni śląskiej ( w tym bezglutenowej) połączone z praktycznym wykonaniem potraw według dawnych przepisów. Odbędą się trzy spotkania każde poświęcone innej grupie produktów. Na koniec powstanie zbiór przepisów wraz ze zdjęciami.

„Trzecie miejsce” Bartosza Wzorka z Walidróg  – dzięki przeprowadzonym działaniom powstaną  unikatowe meble z palet, które staną się wyposażeniem  miejsca spotkań całej społeczności. Będzie to okazja do spotkań , wspólnej pracy, zapoznania się tradycyjnym wzornictwem opolskim i kreatywnego wykorzystania tej wiedzy. Na koniec uczestnicy projektu zaproszą mieszkańców „na kawkę pod wiatą”

 „Razem w średniowieczność” Joanny Pietruszki z Miedzianej   – warsztaty edukacyjne przybliżające mieszkańcom życie w wiekach średnich. Będą zawody strzelania z łuku poprzedzone wyrobem strzał, warsztaty garncarski, tworzenie biżuterii z krajki , nauka tańców średniowiecznych.

„Robimy film” Sebastiana Stanika z Nakła -  młodzi ludzie pod okiem reżysera napiszą scenariusz i wyprodukują etiudę filmową o problemach miejscowej młodzieży. W filmie wykorzystana zostanie muzyka zespołów działających na terenie gminy. Do obsady zostaną zaproszeni mieszkańcy: dzieci, młodzież i dorośli. Efekt pracy zespołu obejrzy publiczność podczas uroczystej premiery.

„Z fotografia na Ty” Aleksandry Poloczek z Przywór - cyk warsztatów z zakresu fotografii plenerowej i studyjnej skierowany do młodzieży gimnazjalnej.   Bogaty program zajęć przewiduje między innymi:  plenery, zajęcia komputerowe, makijaż studyjny, zwiedzanie wystawy OFFOTO.  Wernisaż na zakończenie projektu.

"Nas to kręci!" -zorganizowanie dyskusyjnego klubu filmowego Pawła Kampy z Tarnowa Opolskiego - projekt polegać będzie na zorganizowaniu czterech spotkań z filmem połączonych z dyskusja pod kierunkiem moderatora. Tematyka filmów osnuta będzie wokół : wolności, miłości, relacji międzypokoleniowych, zderzenia kultur we współczesnym świecie. Uczestnicy będą mieli wpływ na wybór dwóch obrazów. Na zakończenie zaplanowano spotkanie z reżyserem.