KONKURS KULTURA LOKALNA-AKTYWACJA 2017! ROZSTRZYGNIĘTY
Od czerwca do listopada na terenie Gminy Tarnów Opolski w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury realizowane będą następujące projekty:
„Kadry młodej kadry” - Pawła Kampy z Tarnowa Opolskiego
Celem projektu jest pobudzenie aktywności młodych ludzi w dziedzinie twórczości filmowej. Zapoznanie ich z etapami powstawania filmu, naukę tworzenia fabuły filmu, scenariusza, scenografii, postaci. Uczestnicy projektu rozwiną się twórczo i nabędą umiejętności praktyczne w dziedzinie tworzenia filmów metodą animacji poklatkowej. W trakcie działań projektowych zostaną przeprowadzone warsztaty w trzech blokach tematycznych po dwa dni:
Blok I będzie poświęcony zapoznaniu uczestników z szczególnym rodzajem produkcji filmowej jakim jest animacja. Uczestnicy zdobędą wiedzę o rodzajach tego typu obrazów, sposobach ich tworzenia, odbywających się festiwalach itp. Obejrzą film wybitnego twórcy, wezmą udział w warsztatach fotograficznych, plastycznych, wizualnych. Na przykładach zaobserwują sposoby kreowania bohaterów w filmach animowanych, by następnie spróbować stworzyć i zaanimować postać. Aktywizujące.
Blok II dotyczyć będzie tworzenia scenografii oraz wprowadzenia dźwięku i muzyki do realizacji filmowych. Uczestnicy zajmą się (indywidualnie i w grupach) pracą nad scenografią, rysunkiem, muzyką, wezmą udział w warsztatach teatralnych. Przewidziane są także zajęcia aktywizujące i niespodzianki podnoszące atrakcyjność zajęć.
Blok III to zebranie wszystkiego w jedną całość i ostateczna realizacja dzieł własnych uczestników. Pod hasłem „Kalejdoskop marzeń” młodzi adepci sztuki filmowej stworzą animację „Jeden dzień z życia”. Przewidziana jest wycieczka – niespodzianka, a oprócz warsztatów twórczych także gry i zabawy aktywizujące. W ostatnim dniu warsztatów odbędzie się uroczysta gala podsumowująca (z udziałem zaproszonych gości) prezentacją efektów pracy i poczęstunkiem.
Projekt realizowany będzie w partnerstwie z Stowarzyszeniem Opolskie Lamy.
„Jak cię widza tak cię piszą” – Aleksandry Poloczek z Przywór
Pomysł polega na zorganizowaniu spotkania z profesjonalną stylistką. Podczas niego uczestnicy dowiedzą się jakie fasony ubrań najlepiej pasują do danej sylwetki, w jaki sposób zrobić porządek w szafie. Poznają znaczenie dodatków, kolorów, nauczą się dostosowywać ubiór do okoliczności. Każdy chętny będzie mógł się z nią indywidualnie skonsultować. Warsztaty poprowadzi wrocławska stylistka Krystyna Bałakier. Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Nasze Przywory.
„Rozbudujemy trzecie miejsce” - grupy nieformalnej z Walidróg
W skład grupy: Joanna Jalowska, Aldona Rysz, Alicja Kochanek, Bartosz Wzorek.
Inicjatywa polega na przeprowadzeniu warsztatów krawieckich połączonych z wykonaniem dekoracyjnych pledów z elementami ludowymi, naukę plecenia wianków i haftu. Zwieńczeniem projektu będzie wspólna biesiada mieszkańców podczas „Nocy Kupały”.
„Upcyklingowy zawrót głowy” – grupy nieformalnej z Miedzianej
Skład grupy: Joanna Pietruszka, Katarzyna Orlik, Katarzyna Klik, Sandra Sargassem
To projekt edukacyjno – artystyczny mający na celu pokazać mieszkańcom jak nadać drugie życie „śmieciom". Odbędą się trzy spotkania podczas, których uczestnicy z opon, żarówek, plastikowych butelek wyczarują przedmioty domowego użytku. Trzy najciekawsze prace zostaną nagrodzone. Zwieńczeniem całego projektu będzie ogłoszenie gminnego konkursu na zaprojektowanie i wykonanie zabawki z wykorzystaniem odpadów użytych podczas warsztatów.
„Wyrazić siebie” – Angeliki Piotrowicz z Tarnowa Opolskiego
W ramach inicjatywy od września do listopada br. zostaną przeprowadzone zajęcia wokalne i tańca hip –hop z wykwalifikowanymi instruktorami. Spotkania będą się odbywały z podziałem na grupy wiekowe. Każda z grup spotka się raz w tygodniu przez 1,5 godziny.
Projekt realizowany będzie przy współpracy Hip Hop Buda - Akademia Kultury Hip Hop w Opolu oraz Łukasza Szuby – założyciela i nauczyciela Jazz Centrum Opole.
W działaniach projektowych mogą w nich wziąć udział tylko mieszkańcy gminy.
Szczegóły na plakatach.