jZ5zOahzis_big.jpeg logo lhois.jpeg logo nck - Kopia.jpeg Tygodnik Ziemi Opolskiej - Patronat Medialny.jpeg

"Sztuka nie śpi"

ue-efs.jpeg

W 2010 roku Opolski Projektor Animacji Kulturalnych wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury (Partner) zaprosili mieszkańców Tarnowa Opolskiego na warsztaty plastyczno - fotograficzno - graficzne. pod nazwą "Sztuka Nie Śpi" Projekt ten, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, trwał 4 miesiące (04.01.10 - 30.07.2010).

Projekt rozpoczął się zajęciami teoretycznymi z zakresu plastyki z trenerem - Krzysztofem Skolarczykiem. Uczestnicy poznawali takie pojęcia jak barwa, gama barwna, kompozycja, perspektywa. Następnie uczyli się w grupach malarstwa, rysunku, projektowania, tworzyli instalacje plastyczne.

Po bloku plastycznym nastąpiło spotkanie z ekspertem ds. Camery obscury Jackiem Urbanik. Pokaz tej najprostszej formy aparatu fotograficznego miał im uświadomić , iż nawet puszką po kawie można wykonać zdjęcie, wystarczy wiedzieć jak. Spotkanie było wprowadzeniem do zajęć fotograficznych. W ciągu kilku następnych tygodni trener Ania Marcinkowska uczyła uczestników pracy w ciemni, pracy z camerą obscurą, fotografii analogowej i cyfrowej oraz tłumaczyła na co należy zwracać uwagę by wykonać dobre zdjęcie. Nabytą wiedzę uczestnicy mogli wykorzystać w trakcie plenerów fotograficznych. Fotografowali Tarnów Opolski co miało na celu wzbudzić identyfikację z własnym miejscem zamieszkania.

Zdjęcia z plenerów wykorzystywane były w trakcie zajęć z grafiki komputerowej. Uczestnicy projektowali przypinki z własnymi zdjęciami oraz plakaty, promujące wystawę ich zdjęć.

25 czerwca odbyła się konferencja podsumowującą projekt Sztuka Nie Śpi. Już następnego dnia -26 czerwca - na placu przy OSP w Tarnowie Opolskim wszyscy uczestnicy wspólnie przygotowywali wystawę własnych zdjęć. Każdy uczestnik wykonywał plansze na której ukazywał swój Tarnów Opolski. Podsumowaniem 4 miesięcznych pacy była Mapa Naszego Sąsiedztwa - mapa Tarnowa Opolskiego, na której oznaczone były zdjęciami uczestników najważniejsze miejsca w miejscowości. W trakcie wystawy uczestnicy rozdawali mieszkańcom Tarnowa Opolskiego przypinki z wykonanymi przez nich zdjęciami.

 

"Sztuka nie śpi"


 

 

Newsletter
Kalendarz