DOŻYNKI GMINNE 2018
08.09.2018 Dożynki Gminne w Nakle
Obchody Święta Plonów zostały rozpoczęte tradycyjnie - Turniejem Sołectw. Na drużyny z poszczególnych sołectw czekało kilka oryginalnych konkurencji, które pozwoliły na wyłonienie Super Sołectwa. Tegorocznym zwycięzcą trurnieju zostało Sołectwo Kosorowice.
Na gości przybyłych pod biesiadny namiot czekał bogaty program artystyczny. Taneczny zawrót głowy w wykonaniu grup Element, Hałas, Wal-Nak. Następnie gości rozbawiała kapela "Bez Nut". Ostatnim punktem programu była zabawa taneczna z zespołem Progress.
09.09.2018r.
Drugi dzień Gminnych Dożynek w Nakle rozpoczęła uroczysta Msza Święta Dożynkowa, podczas której dziękowano za plony i proszono o kolejny urodzajny rok. A to był dopiero początek! Nie byłoby dożynek bez barwnego korowodu, który przybył z ulicy Kościelnej na miejsce festynu - ulicę Kani. W tej osobliwej paradzie można było zobaczyć i piękne panie strażaczki, jak się pracuje w fabryce BMV oraz przybić piątkę ze Sławomirem. Całemu korowodowi przyglądało się bacznie Jury, które przyznało nagrody przebierańcom, zdobyli je:
"Najciekawsza aranżacja wozu dożynkowego":
I miejsce: BMV Nakło,
II miejsce: Sławomir,
III miejsce: Oktoberfest oraz Polter Abend
Wyróżnienia:
- Strażaczki,
- Ursus,
- Kuchnia,
- Sieconik,
- Przedszkole Nakło,
- Szkoła podstawowa Nakło,
- Szkoła podstawowa Tarnów Opolski,
- Klub Seniora.
"Najciekawsze przebranie":
II miejsce: Hrabstwo oraz Małpice
Wyróżnieniea:
- Ormo,
- Sędzia KRS,
- Lokal wyborczy.
W część obrzędową dożynek wprowadziła niezawodna Orkiestra Dęta ZW Lhoist S.A., której koncert poprzedził błogosławieństwo Księdza Proboszcza, oraz otwarcie festynu przez starostów święta plonów i Wójta Krzysztofa Mutza.
Nie mniejszym zainteresowaniem cieszył się występ kabaretu Grzegorza Poloczka.
A nim kolejna gwiazda wystąpiła na deskach nakielskiej sceny zostały wręczone m. in. nagrody za pomysłowo przygotowane dożynkowe posesje, otrzymały je:
I miejsce - Kreciki,
II miejsce: Rondo,
III miejsce - Pszczółki,
Wyróżnienia:
- Rolnik szuka żony,
- Pyton,
- Piekarnia.
Podczas Gminnych Dożynek wręczana jest również nagroda, której inicjatorem jest Wójt Krzysztof Mutz - Złota Tarnina. Ma ona na celu wyłonić i uhonorować spośród mieszkańców gminy osoby mocno przyczyniające się w jej rozwój, działające na rzecz jej mieszkańców. Statuetkę Złotej Tarniny, kapituła konkursu postanowiła przyznać pani dr Małgorzacie Wysdak - Prezes Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae. Wyróżnienie za wyjątkowe zaangażowanie w działania mające na celu rozwój Kosorowic oraz koleżeńską pomoc w bardzo trudnej sytuacji jednego z jej mieszkańców, kapituła postanowiła przyznać Błażejowi Dyga.
Po ogłoszeniu wyników konkursów dożynkowych i wręczeniu nagrody Złotej Tarniny przyszedł czas na wyczekiwany występ Kabaretu Nowaki. O niesamowitym kunszcie artystów mówiły gromkie brawa i salwy śmiechu płynące z widowni podczas szkeczy.
Ostatni dzień Gminnych Dożynek kończyła zabawa taneczna z zespołem Rodos.